Tento psychický stav se týká především lidí, kteří jsou přepracováni a znaveni svou prací. Kvůli přemíry stresu a starostí nejsou schopni prožívat radost z odvedené práce a nevidí žádný smysl v jejím pokračování. Nejvíce se objevuje u těch, kteří pracují v kolektivu nebo se věnují práci s druhými. Kámen úrazu je často workoholismus a špatné zacházení s časem či málo odpočinku.
Projevy
Mezi nejčastější projevy vyhoření patří apatie a nezájem o další pracovní záležitosti. Člověk trpí nespavostí a má tendenci se přejídat. Může upadat do deprese. Zároveň hůře vychází s lidmi, více zapomíná a je pro něj velice obtížné se soustředit.
Jak se vyhoření zbavit?
Nejdůležitější krok je nalézt pomoc. Promluvit si o svých pocitech s blízkými a psychologem. Dle závažnosti stavu je také možnost konzultace s psychiatrem, který v případě deprese či sebedestruktivních sklonů zvolí vhodnou léčbu. Dále je zapotřebí dopřát si dostatek odpočinku, vzít si dovolenou. V případě, že se v daném zaměstnání již nejsme schopni realizovat, změníme ho.
Na co si dát pozor?
Jak už bylo zmíněno, při syndromu vyhoření trpí více než jeden člověk. Můžeme ublížit svým blízkým, kolegům či klientům a kamarádům.
Lidé se mohou více utěšovat nejen jídlem, ale také alkoholem a drogami. Často se pak z nich mohou stát alkoholici. Tělesné znaky jsou například bolest hlavy, zad, trávící potíže nebo vysoký tlak. Přidat se mohou epizody pláče, vzteku, strachu nebo deprese.
Toto onemocnění se netýká pouze těch, kteří jsou součástí četného kolektivu. Může nastat I v případě, kdy se matka stará dlouho o děti, o domácnosti. Také v případě, že pečujete o nemocného člověka, který je odkázán na vaši každodenní péči.
Máte-li podezření, že se u vás tato nemoc rozvíjí, na nic nečekejte a vyhledejte pomoc. Vraťte svému životu smysl a sobě radost.