Pokojové rostliny jako spojenec pro čistější vzduch

Hladiny znečištění ovzduší v hlavních městech po celém světě běžně překračují roční limit pro oxid dusičitý. Některá města mají dokonce takové problémy, že již v lednu jsou limity pro celý rok značně alarmující. Tento stav dlouhodobě zvyšuje pravděpodobnost výskytu respiračních a kardiovaskulárních chorob.

bílozelené listy

Tato informace je sama o sobě dost špatná a zdálo by se, že vzduch uvnitř budov bude skýtat větší bezpečí. Ne vždy tomu tak je. Uvnitř našich kanceláří bytů a domů může být situace také špatná, a to především díky tomu, že jsou pokoje přeplněné nábytkem a tkaninami, které potenciálně emitují formaldehydové páry, kuchyňské spotřebiče zase vypouštějí oxidy dusíku.

Abychom nebyli jen negativní, tak co s tím můžeme dělat? Odpověď je snadná, příroda nám pomůže. Pokojové rostliny jsou vynikajícím způsobem, jak zlepšit kvalitu vzduchu v uzavřených prostorách. Dokáží totiž absorbovat oxid uhličitý a další znečišťující látky (jako je formaldehyd), které slouží jako jejich výživové látky. Místo nich vypouštějí zpět do důležitý kyslík.

Vybrali jsme pro vás pár rostlin, které funkci čistění vzduchu hravě zastanou a zároveň nejsou náročné na údržbu, takže i si je může pořídit i úplný pěstovatel začátečník.
červený květ

Kaučukovník brazilský

Díky velkým zeleným listům dokáže kaučukovník zachycovat prachové nečistoty ve vzduchu a na oplátku produkovat kyslík.

Antůrie (Čertí jazyk)

Krásně zelená Antůrie, která dokáže být v květu celých 300 dní v roce, je jednou z nejlepších v „čistitelském oboru“. Dokáže z okolního vzduchu odstraňovat formaldehyd, amoniak, toluen či xylen.

Tchýnin jazyk

Ač nemá zrovna libozvučné jméno, je Tchýnin jazyk velice prospěšný. Odstraní totiž ze vzduchu benzen, formaldehyd, trichlorethylen a xylen. Je také neuvěřitelně lehké se o něj starat.

Šplhovnice

Tato plazivá rostlina nevypadá, díky svým listům ve tvaru srdce, jen skvěle. Dokáže absorbovat formaldehyd ze vzduchu, a tak jako všechny ostatní rostliny, produkuje kyslík.