Ionizovaný vzduch – v blízkosti travnaté plochy a okrasných dřevin nebo zahradních květin dochází k přirozené ionizaci, tzv. záporné ionty jsou pro naše zdraví klíčové, zatímco ty opačné, kladné ionty nás oslabují. Převaha kladných iontů se vyskytuje např. v blízkosti frekventovaných silnic a dálnic, v centrech velkých měst, v průmyslových oblastech a v místech, kde převažuje zástavba nad přirozenou zelení. Máte-li možnost svým ratolestem postavit dětský stan na zahradu, využijte této příhodné situace. Nabídnete jim to nejlepší, co můžete, z hlediska ionizace ovzduší z okolního prostředí.
Oxid uhličitý – když si děti hrají převážně doma, může se stát, že zapomeneme na pravidelné větrání jejich pokoje a v místnosti se pak kumuluje vydýchaný vzduch s oxidem uhličitým. Je-li jej vyšší koncentrace, může zbytečně překyselovat organismus a vést k oslabení imunity a následným virózám a dalším zdravotním potížím. Pobyt na čerstvém vzduchu s dostatkem kyslíku je zvláště pro dětský organismus velmi důležitý.
Kontakt se zemí – děti si na zahradě mohou hrát před stanem třeba na trávníku, a pokud je skutečně čistý, zbavený různých chemikálií a postřiků, ostrých kamenů, větví a dalších překážek, doporučte jim, aby chodily venku naboso. O prospěchu bosonohých chodníků jste již možná slyšeli, kontakt bosýma nohama se zemí má význam nejen pro zdraví chodidel, ale i vnitřních orgánů.
Bezpečné zázemí – hra venku pod stanem směruje děti k vytváření vlastního bezpečného zázemí, k větší fantazii a tvořivosti, a může je to později v dospělosti motivovat k těsnějšímu kontaktu s přírodou, s častými výlety a pobyty v kempech. Takoví lidé si pak snáze přivyknou trávit dovolenou mimo civilizaci a třeba jim učarují sporty, jako vodáctví, horolezectví či cykloturistika a další podobné outdoorové aktivity.